- Kategorija: Novosti
X Međunarodna naučna konferencija "Društvene devijacije" će se održati u Banja Luci 06.06. i 07.06.2025. godine na temu "Žene u modernim društvu: izazovi i mogućnosti"
Stanje ravnopravnosti žena u savremenom društvu napreduje. Svakim danom žene se bore i zauzimaju svoje mjesto u svijetu. Stari ideali gdje je žena podložna muškarcu moraju se zanemariti i zaboraviti kako bi kao društvo mogli zajedno funkcionisati. Promjene na poslu i porodici daju zamaha promjenama u rodnim odnosima i obrnuto. Upravo kao što se životi žena i muškaraca mijenjaju, mijenjaju se i odnosi na tržištu rada i u porodici. Ulazak žena na tržište rada kasnog 20. i početka 21. vijeka značajno je pogodilo globalnu ekonomiju i označio početak procesa feminizacije rada širom svijeta. Osnovni cilj društva je “dobro prilagođeni pojedinac“, pa se društvena uloga žene u savremenom dobu ogleda u njenoj većoj prisutnosti na tržištu rada. Naime, s obzirom na širenje industrijalizacije i globalizacijskih procesa žena postaje i jeste sve više aktivna na društvenom planu. Žena se u novom milenijumu praktički izborila za svoju ravnopravnu radnu poziciju u društvu. Ipak, i dalje ostaju otvorena pitanja: prava žena, femicida, njihovih jednakosti i diskriminacije, kao i stepena njihove društvene angažiranosti, uloga žene kao nositeljice različitih porodičnih i društvenih uloga, feministička perspektiva braka i porodice, obrazovanje žena u svijetu i brojna druga pitanja koja se odnose na društvenu ulogu i položaj žena u modernom društvu.
Upravo polazeći od ovih činjenica smatrali smo da je neophodno i sa naučnog aspekta dati doprinos osvjetljavanju ovog sve izraženijeg i složenijeg društvenog problema, te uz pomoć naučnih radnika i stručnjaka iz prakse iz BiH i regiona ukazati na dosadašnja iskustva o ulozi žena u modernom društvu. Pozivno pismo za konferenciju sa tehničkim detaljima se nalazi u prilogu. Pozivamo sve kolege da nam se pridruže u Banja Luci u junu naredne godine.
- Kategorija: Novosti
IZVEŠTAJ MODERATORA SA PRVE SESIJE DEVETE MEĐUNARODNE NAUČNE KONFERENCIJE „DRUŠTVENE DEVIJACIJE- NE NASILJU – kroz sistem društvenih vrednosti i kulturu, Centar modernih znanja 21-22.06. 2024. godine, Banja Luka,
Nasilje predstavlja veliki društveni i pravni problem. Adekvatan odgovor na ovu negativnu društvenu pojavu moguć je samo kroz multidisciplinarni pristup i zajedničko delovanje stručnjaka iz različitih naučnih oblasti. U skladu sa tim Organizacioni odbor Međunarodne naučne konferencije je i izvršio selekciju prispelih radova i uvrstio ih u konačni program konferencije. U okviru Sesije 1 prezentovano je ukupno 11 radova, referenata iz Bosne i Hercegovine (Republike Srpske i Federacije BiH), Srbije, Hrvatske i Cene Gore. Teme koje su u radovima autori obrađivali su, zaista, heterogene, što ukazuje na kompleksnost nasilja kao društvenog, pravnog i kriminološkog fenomena.
Autori su u svojim radovima obrađivali teme poput viktimizacije beskućnika;
- sistema socijalne zaštite sa posebnim osvrtom na postupanje u slučajevima nasilja;
- zlostavljanja i zanemarivanja u obrazovnim ustanovama; nasilja u zatvorskom sistemu;
- problema porodičnih odnosa osuđenih lica na kaznu kućnog zatvora; zakonskih rešenja u pogledu sankcionisanja femicida u Republici Hrvatskoj; suzbijanja nasilja; unapređenja tretmana mladih u sukobu sa zakonom, opremljenosti zatvorskih biblioteka odgovarajućim bibliotečkim fondom knjiga i drugih publikacija;
- položaja žrtava u krivičnoprocesnom zakonodavstvu Bosne i Hercegovine; zatvora kao inkubatora nasilja; nasilja u zatvorskom sistemu Republike Hrvatske i izvršenja alternativnih sankcija u Republici Hrvatskoj. Heterogenost obrađenih tema svedoči o potrebi stalnog proučavanja nasilja, kako bi se osmislili i implementirali adekvatni kriminalnopolitički mehanizmi i mere za njegovo suzbijanje, uz adekvatno noveliranje krivičnopravnog i krivičnoprocesnog zakonodavstva i odgovarajućih podzakonskih akata.
Nakon izlaganja svih referata, usledila je diskusija koja je bila posebno plodotvorna. Naime, u diskusiji su, na naučno utemeljen način, iznete preporuke i predlozi za unapređenje krivičnopravnog sistema, sistema socijalne zaštite i pedološkog tretmana izvršilaca krivičnih dela sa elementima nasilja. Naročito su dragocena bila zapažanja referenata koji svakodnevno učestvuju u radu sa osuđenim licima jer njihova profesionalna svedočenja predstavljaju primarni izvor za dalja kriminološka i krivičnopravna istraživanja u ovoj oblasti.
Na kraju, može se zaključiti da organizovanje ovakvih naučnih konferencija predstavlja najbolji mehanizam za objedinjavanje znanja i iskustava akademske zajednice, pravosudnog i penitencijarnog sistema sa jedinstvenim ciljem suzbijanja nasilja. Centar modernih znanja iz Banja Luke je postao prepoznatljiv kao nosilac ovakvog pristupa u regionu.
Moderator sekcije broj 1. dr.sc Filip Mirić.
Dostavljamo rezime sekcije 2. IX MEĐUNARODNE NAUČNE KONFERENCIJE "Društvene devijacije", održane u Banja Luci 21.06. i 22.06.2024. na temu NE NASILJU - kroz sistem društvenih vrijednosti i kulturu
Sekcija 2 je obuhvatila socijalno-psihološke i pedagoške teme koje su na svojstven stručni i naučni rad obradile centralnu temu skupa - nasilje. U okviru sekcije predstavljeno je 20 naučnih radova. Panelisti su prezentovali teoretske pristupe ovoj pojavi, nove pojavne oblike kao i savremene pristupe identifikaciji ove neželjene pojave koja zahtjeva stručno i naučno sagledavanje te adekvatnu društvenu reakciju.
Panelisti su predstavili identifikovane probleme u praksama društva, anomiji i nedostatku empatije i razumijevanja te se o njima govorilo kao o rizicima za pojavu problema ponašanja kod djece i pojavu nasilja. Autori predstavljenih radova su pažnju pridali definisanju pojma nasilja, oblicima i prevalenciji nasilja. Akcenat je stavljen i na emotivne veze mladih i korelaciju sa agresivnim ponašanjem te na razvoj i pojavu nasilja u predškolskom uzrastu, nasilja u školama, vršnjačkog nasilja i nasilja u porodici. Učesnici konferencije su identifikovali i nove oblike kulturnih obrazaca ponašanja mladih danas, a napravljen je i osvrt na satiru i nasilje predstavljeno u književnim djelima te nasilje prisutno u animiranim filmovima za djecu. Na konfereniciji se govorilo i o kritičko-radikalnoj paradigmi kao pristupu u objašnjenju pojave poremećaja ponašanja djece te socio-ekonomskoj determinisanosti ove pojave kao i o pojavama prenešene diskriminacije i socijalne isključenosti.
U okviru održane sekcije razvijala se i diskusija uz postavljanje pitanja. Zaključci Konferencije (sekcije 2):
- nulta tolerancija na nasilje,
- neophodan je holistički naučni i društveni pristup,
- potrebna je sistemska državna reakcija sa naglaskom na prevenciju i predupređenje,
- potreban je sistemski društveni pristup vaspitanju djece, obrazovanju, kulturi i socijalnim odnosima između ljudi.
Prijedlog za narednu CMZ Konferenciju: trauma, stres, sagorijevanje: posljedice, alternative.
Ovom prilikom prenosimo i utiske učesnika Konferencija: zadovoljstvo, oduševljenje, raspoloženje.
Moderatorice sekcije broj 2. dr.sc Ljubinka Lazić i dr.sc Anita Imre.
IX MEĐUNARODNA NAUČNA KONFERENCIJA “DRUŠTVENE DEVIJACIJE”
NE NASILJU – kroz sistem društvenih vrijednosti i kulturu
Banja Luka, 21. – 22. 6. 2024.
Zaključci za sekciju broj 3.
S obzirom na teme u sekciji broj 3., na početku susreta smo u uvodnom dijelu samoinicijativno definirali podnaslov naše sekcije nešto poput Društvni aspekti i posljedice nasilja u suvremenim uvjetima života. Izlagači tema bili su stručnjaci s područja Bosne i Hercegovine, Srbije i Hrvatske, a zbog zanimanja za teme sudionici u vidu slušatelja, ali i aktivnih komentatora tema bili su stručnjaci iz Slovenije I Crne Gore.
Suvremeni način života pred čovjeka kao pojedinca, pred obitelj kao malu mikro zajednicu, ali i društvo u cijeli postavlja nove izazove, koji se značajno razlikuju u odnosu na one iz ne tako davne prošlost od prije pedesetak godina. Prirodne katastrofe, konstantna ratovanja iz gospodarskih i religijskih razlog, nova podijela rada u obitelji i društvu, pojave terorizma, bioterorizma I sofisticiranih oblika računalnih ratovanja – od čovjeka zahtjevaju nove pojavne oblike prilagodbe, jer sve opisano iznimno je zahtjevnije od nekad prisutnih pojavnih oblika prijetnji I nasilja. Nasilje danas postaje sofisticiranije, teže uočljivo, pa tako i manje podložno raznim prevencijama, ali i tretmanskom djelovanju, te psoljedičnom kažnjavanju.
Tijekom intenzivne, dinamične, nadopunjavajuće i nadasve dobronamjerne diskusije uočeno je da vrlo često čovjek svojim postojanjem postaje meta mnogih neprimjerenih ljudskih djelovanja – od nasilja na random mjestu, pozivanjem na činjenje terorističkih djelovanja temeljem vjerske pripadadnosti, do zouporabe ženskog tijela, te iskrivljenog definiranja I poimanje ljepote. Čovjek postaje tržišna roba koja se nudi, prodaje, oglašava, zlorabi, ponižava i s kojim se manipulira u svrhu ostvarivanja ciljeva vladajućih. I sve se to odvija uz prešutnu područku vladajućih elita. Čovjek trpi i pati, vrijednoste istine I ispravnog života bivaju kompromitirane, a većina medija iz razloga opstanka i/ili samoodrživosti prihvaćaju oglašavanja i poticanja onoga što je aktualno, vrlo dobro plaćeno i odavno već previše odmaknuto od moralnog i edukativnog djelovanja medija. I tako suvremeni čovjek živi u kaotičnom sustavu, koji zahtijeva puno rada na sebi u emocionalnom, socijalnom, duhovnom i ekonomskom smislu – kako bi egzistencijalno opstao, ali i zadržavo svoju zdravu osobnost i opstojnost. Navedeno nije jednostavno, ali je makar pretežito moguće.
Sudionici sekcije broj 3 pokazali su mnoga znanja i iskustva, ali i mnošto emocija i empatije, jer za osptanak čovjeka u suvremenom svijetu nisu potrebne samo vještine korištenja suvremenih tehnologija, poznavanje više stranih jezika, moralno uputnih marketinških i pregovaračkih strategija, već empatijske i altrustičke vještine koje daju jamstvo da još uvijek postoji čovjek / ljudi koji nasilje u svim pojavnim oblicima ne toleriraju, ne integriraju u model svog ponašanja, već otvoreno putem informiranja i edukacije - primjernom vlastitog ponašanja djeluju preventivno i nastoje mlađim generacijama dati jasnu poruku da za bilo kojim obliko nasilja nema potrebe, da za nasije nema opravdanja, te da svakto za svoje neprmjereno ponašanja treba odgovarati i snositi posljedice.
Hvala svim aktivnim sudionicima na doprinosu da ova sekcija dobije mnoge potrebne osobitosti i vrijednosti koje daju dobro jamstvo da čovjek može - i dalje može biti čovjek i biti dobar primjer suvremenog samoaktualiziranog čovjeka sadašnjosti i budućnosti.
Radujemo se budućim susretima u organizaciji Centra modernih znanja. S poštovanjem.
Moderatorica sekcije broj 3:
- sc. Daša Poredoš Lavor
- Kategorija: Novosti
U okviru projekta "Poboljšanje uslova i života socijalno ugroženih žena kroz sticanje aktulenih kompetencija" uspješno smo realizovali obuku iz oblasti digitalnog marketinga za 20 polaznica. Sigurni smo da će stečene vještine kreiranja i obajvljivanja sadržaja za Instagram i Facebook, kao i vođenja profila za mala i srednja preduzeća, pomoći našim polaznicama da se lakše prilagode aktulenim potrebama na tržištu rada, ili da povećaju svoje prihode kroz samozapošljavanje.
- Kategorija: Novosti
Zbornik radova naše Međunarodne naučne konferencije "Društvene devijacije" je ove godine ocijenjen sa 8.137 impakt faktorom u SJIF kategorizaciji! Detalji su na linku https://sjifactor.com/passport.php?id=20383
- Kategorija: Novosti
IX MEĐUNARODNA NAUČNA KONFERENCIJA "Društvene devijacije" će biti organizovana u Banja Luci 21.06. i 22.06.2024. na temu NE NASILJU - kroz sistem društvenih vrijednosti i kulturu.
Društvene devijacije su ponašanja i društvene pojave koje narušavaju univerzalne vrijednosti, remete ustanovljene norme ponašanja, izazivaju društvenu reakciju. Jedna od takvih devijacije jeste i nasilje. Uprkos nastojanjima međunarodnih asocijacija, nacionalnih država, nevladinih i drugih organizacija, nasilje u savremenom svijetu poprima nove metode i tehnike i postaje sve prisutnije u našim životima. Nasilje ukazuje i na narušen sistem vrijednosti u društvu. Bezbjednost prosječnog stanovnika naše planete, uprkos svim osvojenim slobodama i pravima, nije veća nego što je bila u vremenu od prije nekoliko vijekova. Stoga je imperativ savremenog odgovora na sve vrste nasilja udruživanje pojedinaca, odnosno kolektivna, sinhronizovana reakcija na nasilje. Kroz adekvatan sistem društvenih vrijednosti i kulturu želimo reagovati na nasilje.
Upravo polazeći od ovih činjenica smatrali smo da je neophodno i sa naučnog aspekta dati doprinos osvjetljavanju nasilja kao sve izraženijeg i složenijeg društvenog problema, te uz pomoć naučnih radnika i stručnjaka iz prakse iz BiH i regiona ukazati na dosadašnja iskustva kako i na koji način društvena zajednica reaguje na ovakve pojave.
Cilj konferencije je da se prezentuju dosadašnja iskustva stručnjaka i naučnih radnika, efikasna rješenja, pogledi i pristupi u vezi sa temom skupa, kao i rezultati istraživanja čija praktična upotreba može unaprijediti prije svega prevenciju nasilja. Sve detalje o konferenciji potražite u pozivnom pismu u prilogu.